Vücudunuzu Sasırtın!


İnsan vücudunun her türlü koşula kendini adapte ettiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Kas geliştirmeye çalıştığınızda da, diyet yapmaya çalıştığınızda da, yağ yakma antrenmanları yaptığınızda da vücudunuz oluşturduğunuz koşulda maksimum verimle çalışabilmek adına bir takım taktikler uygular; metabolizmanızı yavaşlatır, aynı antrenmanı daha az efor sarf ederek yapar ve yaptığınız aynı şeylerle sonuç alamamaya başlarsınız. Vücudunuzun uygulayabileceği taktiklere karşı, sonuç almaya devam edebilmek için sizin de uygulayabileceğiniz karşı taktikler mevcut. Bunların beslenme ile ilgili kısmına buradan ulaşabilirsiniz. Genel olarak yapmanız gereken vücudun adapte olmasına fırsat vermemektir. Yani onu sürekli şaşırtmak.

Bunun için yağ yakma antrenmanlarınızda sürekli aynı tempoda aynı aktiviteyi yapmak yerine, size kalori yaktıracak farklı aktivite, tempo ve teknikler deneyebilirsiniz. Örneğin, koşu bandı, bisiklet, eliptik bisiklet, merdiven…gibi kardiyo aletlerini farklı farklı kullanmak, ip atlamak, dans etmek, farklı hiit ve tabata antrenmanlarını denemek hep iyi birer silahtır ve doğru zamanda kullanıldığında istediğiniz sonucu almaya devam etmenizi sağlar.

Kas antrenmanlarınız için ise drop setler (ağırlığı sürekli düşürerek harekete devam etmek), super setler (2 hareketi arka arkaya yapmak, bir hareketten
diğerine hiç dinlenmeden 
geçmek), giant setler (3 hareket veya daha fazlasını hiç dinlenmeden/çok az dinlenerek arka arkaya yapmak), zorlama tekrarlar (gücün bittiği yerde yardım ile fazladan yapılan zorlama tekrarlar), çalışma temponuzu değiştirmek ve hareketlerin sırasını değiştirmek… hep iyi birer silahtır ve kas gelişiminizin devamını sağlar.

 

Antrenmanlarınızı değiştirmek için 4 hafta genelde iyi bir zamandır fakat her antrenmanda farklı tutuş,duruş, aparat ve ekipman kullanabilirsiniz. Sadece vücudunuzu dinleyin ve aynı etkiyi alamadığınızı hissettiğinizde silahlarınızı kullanmaktan çekinmeyin. Bir antrenman günlüğü tutmanız ilerlemenizi takip edebilmeniz açısından size çok yardımcı olacaktır.

 

Şununla Paylaş:

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir