Egzersiz Laboratuvarı


Bayanlar!

TheBodyLabTr ile sonsuz bilgi serüveninize başlamadan önce egzersiz konusunda kesinlikle anlaşmamız gereken 4 temel nokta var :

    1.    Bölgesel zayıflama, incelme diye bir şey asla asla asla yoktur! 

Bu ilk kabul etmeniz gereken gerçektir. Göbeğinizin veya  basenlerinizin gitmesini, bacaklarınızın incelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey kilo vermektir. Her insanın yağ kütlesinin biriktiği yer farklıdır. Kiminin belden aşağısı kilo alır, kiminin yağı direk karnında toplanır. Kilo verirken de önce ilk aldıkları yerlerden verirler. Dolayısıyla rahatsız oldukları bölgelerinin zayıflaması diğer yerlerden uzun sürer. Bu dönemde hep şununla karşılaşırız. ”Her yerimden memnum da şu göbeğim bir türlü gitmiyor.” Ve sanarlar ki mekik çekerek orası zayıflayacak. Ya da internette vücutlarının herhangi bir yeri için ”inceltici” hareket ararlar. Halbuki durum bu şekilde işlememektedir. Asla bölgesel olarak yağ kaybetmeniz, zayıflamanız, incelmenız mümkün değildir. Herhangi bir incelme isteniyorsa kilo kaybı şarttır. Amaç ise bu kiloyu yağdan vermektir. Kas vücudunuza şekil verendir. Yağ bunun üzerini kaplar. Kilo verdiğinizde (yağ verdiğinizde) kalanın kas olmasını bekleriz. Eğer kilo kaybettiğinizde altta bir kas yok ise ya da çok hızlı bir şekilde kilo vererek kas ta kaybettiyseniz, evet zayıflarsınız, fakat düz bir popo, sallanan kollar, kası gözükmeyen bir karın, ve oturunca yayılan bir bacak ile karşı karşıya kalırsınız. Yani şekilli, çıkık olmasını istediğiniz yerleri kas ile doldurursunuz, minimum diyet ve minimum kardiyo ile de yağdan kurtularak incelir, sıkılaşırsınız. Yani kas ile içi boşalan deriyi doldurmazsanız sarkık bir görünümünüz olur. 45 kilo bile olsanız! Sıkılaşmak sadece bu şekilde gerçekleşir.

    2.    Bir vücudun sıkı ve şekilli olması tamamen kas ile ilgilidir!

Kas yapabilmek içinse belli bir dirence karşı güç göstermeniz gerekir. (Basit şekillerde örneklemek gerekirse, tenis oynarken topun size doğru gelen gücüne karşı raket ile vuruşunuz, voleybolda topa vuruşunuz, basketbolda topu atışınız, yer çekimine karşı sıçrayışınız, ağırlık kaldırışınız, pilateste lastiklerin direncine uyguladığınız karşı güç, reformer da aletin direncine gösterdiğiniz karşı güç…) Ancak her hangi bir dirence karşı güç uygulayarak kas geliştirebilirsiniz. Kas geliştirmek deyince kadınların aklına ”erkek gibi olmak” geliyor. Sizi şu konu da temin etmek isterim ki doğal yollardan sıradan bir kadının erkek gibi aşırı kaslanması asla mümkün değildir. Victoria’s Secret mankeni gibi zayıf gözükmek isteseniz de, o kadar zayıf değil Jessica Alba gibi sadece fit gözükmek isteseniz de, ya da Jessica Biel gibi daha kıvrımlı belirgin kaslar isteseniz de sistem aynı. Karşı bir güçle çalışmak zorundasınız! Çünkü sıkı ve şekilli bir vücudun tek yolu kas oranınızı arttırmaktan geçer. Yani kardiyo aletlerinin (koşu bandı,eliptik, bisiklet…)üzerine çıkarak asla istediğiniz vücuda sahip olamazsınız.

         

    3.    Tartıdaki rakamla asla takıntılı olmayın! 

Fit olduğunuz sürece tartıdaki rakamın hiç bir önemi yoktur. Çünkü şöyle ki kas, yağdan daha az yer kaplar. Dolayısıyla kas oranınız fazla ise, tartı üzerinde daha ağır olduğunuz birinden, görüntü olarak çok çok daha zayıf ve sıkı gözükürsünüz! Dinlenme halinde bile sizin için fazladan kalori yakması da cabası!

    4.    Başka birinin vücudunu beğenip onun nasıl bir spor yaptığıyla asla ilgilenmeyin! 

TheBodyLabTr zaten size istediğinizi nasıl elde edeceğinizi öğretecek. Bir başkasının yaptıklarını yaparak onun vücuduna sahip olacağınızı düşünmek sizin için sadece hayal kırıklığı olur. Çünkü herkesin vücut yapısı farklıdır ve buna göre yapması gereken antrenman şekli de tamamen faklıdır. Buna en güzel örnek: Aynı dönemlerde film için hazırlanan Jessica Simpson ve Jessica Biel olur. Jessica Simpson, düz bir kalçaya sahip olduğu için, Daisy Duke rolüne hazırlanırken, çok ağır ağırlıklarla tamamen kalça odaklı bir antrenman sistemi uyguladı. Sonuç göz alıcıydı. Fakat aynı dönemde Blade:Trinity filmine hazırlanan Jessica Biel‘ in antrenmanlarında, bacak ve kalçası için asla ağır ağırlıklar kullanılmadı. Çünkü zaten Jessica Biel’ in kalça ve bacakları, kas yoğunluğu nedeniyle yeterince dolgundu. Bu sebeple sadece plyo tarzı antrenmanlarla filme hazırlandı. Şimdi Jessica Biel, Jessica Simpson’ a nasıl böyle gözüktüğünü ve buna nasıl ulaştığını sorsaydı, ve karşılığında onun uyguladığı antrenmanı uygulasaydı, sonuç Jessica Simpson‘ ın vücuduna sahip olmak mı olurdu? O yüzden lütfen bu maddeyi de iyice anladığınızdan emin olun.  

TheBodyLabTr ile kendi egzersiz biçiminizi oluşturmayı, vücudunuzu hedefleriniz doğrultusunda nasıl değiştirebileceğinizi öğreneceksiniz.

Egzersiz Kategorisindeki Tüm Yazıları Görmek İçin Tıklayın.

 

Şununla Paylaş: