Beslenme Laboratuvarı


Bayanlar!

TheBodyLabTr ile sonsuz bilgi serüveninize başlamadan önce beslenme konusunda kesinlikle öğrenmeniz gereken 4 temel bilgi var :

    1.    Kilo verdiren besinler ve kilo aldıran besinler diye bir şey yoktur!

Hiç bir besin yediğiniz zaman sizin için yağ yakamaz. Hiç bir besin de yer yemez yağ olarak depolanamaz. Kilo alma ve kilo verme işlemi çok basit bir matematiktir.

Vücudumuzun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için besinlerden alacağı enerjiye ihtiyacı vardır. (Arabanın çalışmak için benzine ihtiyaç duyması gibi.) Bütün gün yataktan çıkmasanız, hareket etmeseniz bile vücudunuzun hayati iç organlarının çalışabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Buna Bazal Metabolizma Hızı denir.(Basal Metabolic Rate/BMR). Bu hız yaşa, cinsiyete, boya ve kiloya göre değişir. Hesaplamak için tıklayın. Buradan çıkan sonuç, gün içerisinde hiç kıpırdamasanız dahi vücudunuzun hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmek için harcadığı minimum enerji miktarıdır. Yani başka bir deyişle hayatta kalabilmek için almanız gereken minimum kalori miktarıdır.

Buna ek olarak gün boyu yaptığımız her şey için ekstra enerjiye/kaloriye ihtiyaç duyarız. Bu ihtiyacı da eklediğimiz zaman elde edilen sonuca ise Günlük Harcanan Toplam Enerji/Kalori denir.(Total Daily Energy Expenditure/TDEE). Hesaplamak için tıklayın. Bu enerjiyi besinlerden kalori olarak alırız.

Sonuç olarak bahsettiğim basit matematik şu şekilde işler :

  • Gün içerisinde, günlük harcadığınız toplam kalori/enerji (TDEE) kadar kalori alırsanız KİLONUZU KORURSUNUZ.
  • Gün içerisinde, besinlerden aldığınız kalori/enerji > Günlük harcadığınız toplam kalori/enerjiden (TDEE) fazla ise KİLO ALIRSINIZ.
  • Gün içerisinde, besinlerden aldığınız kalori/enerji < Günlük harcadığınız toplam kalori/enerjiden (TDEE) az ise KİLO VERİRSİNİZ.

Her ikisi de aslında tamamen bizim hayatta kalabilmemiz adına mucizevi bir işleyiştir. Vücudumuz fazladan aldığı besinleri, besin bulamadığı zamanlarda kullanabilmek adına yağ olarak depolar.(Biz kilo alma deriz.) Alınan besinlerin yetmediği durumlarda ise önceden depo edilen yağları yakarak vücudumuza gerekli enerjiyi sağlamaya çalışır.(Biz kilo verme deriz.)

Yani kilonuzu etkileyecek faktör ne yediğiniz değil, ne kadar yediğinizdir!

 

    2.    Beden ve ruh  sağlığınız için hiç bir besin grubunu hayatınızdan çıkarmayın!

Her ne kadar kilo alacağınıza ya da vereceğinize karar veren kalori de olsa, nasıl hissedeceğinize ve nasıl görüneceğinize karar verecek olan makro ve mikro besin öğeleridir.(Macronutrients/Micronutrients)

Bu besin öğeleri vücudunuzun fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için hayati önem taşır. Sağlığınız için minimum almanız gereken miktarların altına düşmemeniz gerekir.

İşte ne yediğiniz yalnızca bu değerleri tutturabilmek adına önemlidir. Bu yüzden sadece sağlıklı yiyecekler yeme (Clean Eating) takıntısı yapıp anlamsız yere ruh sağlığınızı bozmayın. Sağlığınız için bu rakamları tutturduğunuz sürece ne yediğiniz nasıl göründüğünüzü asla etkilemez. (Daha fazla bilgi için tıklayın.)


 

    3.    Az yemek değil, oldukça çok yiyerek kilonuzu korumanız marifet!

Metabolizma hızı (Metabolic Rate), vücudumuzun aldığımız besinleri enerjiye dönüştürme/yakma kapasitesidir. Metabolizmamız, biz ne kadar çok yer ve bu yediğimizi enerji olarak kullanırsak o kadar hızlı olur. Ne kadar az yersek de o kadar yavaş. Bu durum da aslında yine insanlığın her koşulda hayatta kalabilmesi adına mucizevi bir işleyiştir.

İnsanlığın besin bulamadığı durumlarda, vücuduna alabildiği besin miktarıyla hayatta kalabilmesi için, vücut metabolizma hızını yavaşlatır ve alınan kalorileri tutumlu bir şekilde kullanmaya ve yetirmeye başlar. Buna metabolik adaptasyon (metabolic adaptation) denir. Yani siz 1. maddede hesapladığınız, kilonuzu korumak için günlük almanız gereken kalori miktarından(TDEE) daha az yemeye alıştırdıysanız vücudunuzu, bu sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmadığınız ve bu önerilen sağlıklı miktarı yediğiniz takdirde kilo alacağınız anlamına gelir.

Neden daha fazla yiyerek kilonuzu koruyabilecekken, daha az yiyerek kilo alasınız?

Kilo vermek için diyete başlamadan önce mutlaka metabolizma hızınızı olması gerektiği sağlıklı rakamına getirin.

Ve elbette hiç bir besin metabolizmanızı hızlandıramaz! Sadece bazı besinlerin vücutta sindirilmesi esnasında vücut, daha çok enerji/kalori harcar. Fakat inanın bana bu kayda değer bir kalori miktarı değildir.

 

    4.     Asla bir başkasının ne yediğiyle, ne kadar yediğiyle ilgilenmeyin!

Bu 4 maddede bile görmüş olmalısınız ki, tıpkı egzersizde olduğu gibi beslenmede de bütün koşullar ve sonuçlar kişiden kişiye değişir. O yüzden bir başkasının yedikleri kendisine kilo verdirirken, size aldırabilir.

TheBodyLabTr ile kendi beslenme biçiminizi oluşturmayı, neyi ne kadar yemeniz gerektiğini hesaplamayı ve bütün bunları hedefleriniz doğrultusunda değiştirebilmeyi öğreneceksiniz.

Beslenme Kategorisindeki Tüm Yazıları Görmek İçin Tıklayın.

Şununla Paylaş: